Guilan Pain Clinic

Guilan Pain Clinic

دهه  فجر انقلاب اسلامی گرامی باد .

Posted On: Writer:
روابط عمومی

اپیدوروسکوپ

برای اولین با رانجام اپیدوروسکوپی و بررسی نخاعی توسط آندوسکوپ در بیمارستان آریا با همکاری کلینیک درد گیلان انجام گرفت . در این عمل که در خانم 27 ساله ای که سابقه ی عمل جراحی قبلی دیسک کمری داشت توسط فلوی فوق تخصصی اینترونشنال درد آقای دکتر بهرام نادری نبی و جراح اعصاب آقای دکتر پیروزی با موفقیت انجام پذیرفت . این تکنیک در دنیا فقط در بعضی از مراکز پیشرفته ی غربی انجام می پذیرد . و در ایران نیز تکنیکی بسیار جدید می باشد . که تنها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام پذیرفت .

اپیدوروسکوپی یا آندوسکوپی اطراف نخاع :

اشتیاق و تمایل به دیدن محتویات کانال نخاعی از قدیم وجود داشته و امروزه اپیدوروسکوپی یا آندوسکوپی فضای اطراف نخاع روشی جدید و مدرن در تشخیص و درمان آسیب ها و بیماریهای فضای اطراف نخاع یا فضای اپیدورال است .

در این روش با استفاده  از یک دستگاه آندوسکوپی مخصوص از طریق یک سوزن باریک وارد فضای داخل ستون فقرات کمری شده سپس با مشاهده مستقیم  رشته های عصبی ، دیسک بین مهره ای سخت شامه و بافت های اطراف اعصاب ، آسیب های احتمالی تشخیص داده شده و روش های درمانی در هر مورد و با استفاده از آندوسکوپی انجام می پذیرد .

این روش نیاز به بیهوشی و انجام جراحی نداشته و کاملا در حالت بیداری و با  بی حسی خفیف موضعی صورت می پذیرد .

اپیدوروسکوپی روشی است که با استفاده از آن می توان ( چسبندگی های فضای اطراف نخاع را که به دنبال جراحی باز ستون فقرات ایجاد شده و با فشار آوردن روی ریشه های عصبی باعث ایجاد درد می شوند را تشخیص داده سپس با استفاده از دارو یا وسیله برش از بین برد . همین طور بیماری ها و اختلالات دیگر رشته های عصبی ، فضای اپیدورال - عروق خونی ناحیه ، التهابات و هر نوع ضایعه دیگر مورد مشاهده مستقیم قرار گرفته تشخیص داده شده و مورد درمان همزمان قرار می گیرد . اپیدوروسکوپی یکی از روش های با تهاجم اندک بوده عوارض آن نسبت به جراحی بسیار کم تر است .

این روش در حال حاضر در کشور های پیشرفته و بطور همزمان در مراکز بسیار محدودی در ایران انجام  میشود و چشم انداز آتی بسیار روشن و راهگشاست .

 موارد انجام : موارد کلی انجام آن شامل :

مشاهده مستقیم پاتولوژی و آناتومی

تزریق مستقیم دارو

 از بین بردن اسکار یا چسبندگی ( با دارو ، جدا کردن کور با لیزر یا سایر وسایل ) با دید مستقیم

گذاشتن کاتتر جهت درمان دردهای سرطانی و مقاوم و سیستم های الکترودی و محرک های نخاعی جهت درمان دردهای مزمن و شدید ستون فقرات پس از عمل جراحی و قطع نخاع

به عنوان همراه با سایر روش های جراحی کم تهاجمی

بیشترین موارد انجام اپیدوروسکوپی در بررسی فضای اپیدورال نخاعی ،لومبوساکرال یا کمری و دنبالچه در بیماران مبتلا به درد مزمن انتشاری ( رادیکولر ) یا کمر درد مزمن شاکی بوده که به منظور تزریق مستقیم دارو در نقاط پاتولوِک از آن استفاده می شود .

موارد ممنوعیت :

اپیدوروسکوپی را نباید در بیمارانی انجام داد که برای آنها سایر روش های تشخیصی ، یا موارد بارزی برای سایر درمان ها مانند جراحی وجود دارد .

 سایر موارد ممنوعیت شامل ، عفونت سیستمیک یا موضعی در محل ورود به فضای اپیدورا ل، سو مصرف دارو یا وابستگی به آ ن ، افسردگی شدید یا سایر اختلالات روانی کنترل نشده ،بیماریهای داخلی ،حاد یا کنترل نشده ، اختلالات خونریزی دهنده یا آزمایشگاهی یا غیر طبیعی که نشان دهنده اختلال انعقادی باشد ، حاملگی یا شیر دهی ، بیماری های عروقی یا ضایعه فضا گیر در دستگاه عصبی مرکز ی

آ ماده کردن بیمار :

قبل از انجام اپیدوروسکوپی باید بیمار را از نظر معاینه فیزیکی ( جهت بررسی محل ورود سوزن از نظر عفونت و آناتومی مختل ) ام ار آی لوبوسوکرال ، بررسی ارولوژیک ( در صورت لزوم )و بررسی های آزمایشگاهی شامل شمارش سلولی ، پلاکت زمان پروترومبین،  زمان ترومبوپلاستین نسبی ، مطالعه عملکرد پلاکت . زمان خونریزی و آزمایش ادرار مورد بررسی قرار داد . از دارو های آرام بخش ، ضد  درد و سایر داروها در صورت نیاز می توان استفاده  نمود .

Posted On: Writer:
روابط عمومی

موکسا بوسیون MoxiBustion

یکی از مهم ترین بخش های طب سنتی چین حرارت درمانی است که از طریق تولید گرما و اثر تسکینی ، جهت افزایش خون و انرژ حیاتی (چی  ) بکار می رود . این روش یکی از اثر گذارترین روش های درمانی در تسکین درد و  تسریع در معالجه است . موکسا برگهای خشک شده گیاه Artemesia Vulgaris است

Posted On: Writer:
روابط عمومی

پیشگیری از دردهای کمر

  • پرهیز از یک وضعیت ثابت ، به ویژه نشستن طولانی مدت  روی صندلی
  • اجتناب از حرکات سریع و چرخشی در ستون فقرات
  • اگر مجبور به کار در حالت ایستاده هستیم ، باید به گونه ای شرایط را مهیا کنیم  که مجبور به خم کردن تنه نباشیم
  • پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین بخصوص در حالت ایستاده با زانو های صاف
  • استاندارد سازی محیط های کار و خانه از نظر ارتفاع مناسب اجسام دردسترس
  • کاهش وزن در صورت چاقی
  • تقویت ماهیچه های ستون فقرات بر اساس اصول صحیح
  • پرهیز از رانندگی طولانی مدت و در نظر گرفتن توقف هایی در مسیر
  • پرهیز از تشک های نرم حجیم و استفاده از باش های مناسب زیر سر
  • داشتن اعتماد به نفس و روحیه ای شاد  به جای اضطراب و تشویش  . افراد مضطرب معمولا کنترل مناسبی بر وضعیت بدنی خود در فعالیت های روزمره ندارند . بنابراین مستعد آسیب ببیشتری هستند .
Posted On: Writer:
روابط عمومی

هیلو تراپی چیست

هیلو تراپی یک وسیله ی درمانی - حرارتی برای ترویج التیام آسیب های بافتی می باشد.

موارد استفاده ی ان در عمل های جراحی ُ بیماریها و آسیب های مزمن که در نتیجه آن تورم ُخونریزی و التهاب و غیره ... بوجود می آید . است .

هیلو تراپی فقط برای التیام نیست بلکه باعث کاهش و درمان دردهای شدید می باشد . در نتیجه باعث کاهش قابل ملاحظه ای در استفاده از بی حسی ها و مسکن ها میشود .

عملکرد آن از طریق چرخش جریان آب با دمای کنترل شده در بین کاف ها است که جدید ترین روش درمانی در کشورهای آمریکا . آلمان . روسیه و غیره می باشد

 

 

Posted On: Writer:
روابط عمومی