Guilan Pain Clinic

Guilan Pain Clinic

cancer

بدن موجودات زنده از واحد پایه ای به نام سلول تشکیل شده است. تقسیم غیر طبیعی و بدون کنترل سلول ها و تهاجم آنها به بافت های بدن را سرطان (خرچنگ) می نامند.
در این زمینه، درد یکی از علایم و عوارض شایع این بیماری است. اما کاهش درد بیماران مبتلا به این بیماری یکی از دغدغه های پزشکان، بیماران و خانواده های آنان میباشد.
استفاده از داروهای مسکن علاوه بر عوارض گوارشی، کبدی و کلیوی منجر به ایجاد عادت در بیمار شده و در دراز مدت از اثرات تسکینی آنها میکاهد. در این راستا، طب مداخله ای با به کارگیری ابزار و امکانات جدید و پیشرفته مانند کارگذاری پمپ های کنترل درد موقت و دایمی، از بین بردن و تخریب اعصاب انتفال دهنده درد (نورولیز)، رادیو فرکوئنسی و ازون تراپی میتواند سبب تسکین و از بین رفتن درد بیمار شده و اسباب آرامش او و افراد خانواده اش را فراهم سازد.

انواع سرطان

از انواع سرطان های شایع می توان

1- لنفوم یا سرطان دستگاه ایمنی

2- کار سینوم یا سرطان پوست و سطوح داخلی بدن

3- سارکوم یا سرطان استخوان - غضروف -  چربی - عضله و بافتهای همبند

4- لوسمی یا سرطان بافتهای  خون ساز مثل مغز استخوان را می توان نام برد .

سرطان طیف وسیعی در بدن را می تواند در بر گیرد و در هر نقطه ای از بدن می تواند ایجاد گردد . این بیماری  را بر حسب نقطه ایجاد آن در بدن نامگذاری می کنند . مانند سرطان پروستات . پستان . معده

لازم به ذکر است که بسیاری از توده ها و تومور ها مانند پستان و پروستات خوش خیم   بوده و قابل برداشتن  می باشند .

عوامل ایجاد سرطان :

ایجاد سرطان در بدن  به عواملی همچون ژنتیک یا  عامل وراثت ( در اثر اختلال  کروموزومی و جهش در DNA)

تغذیه نامناسب - سیگار کشیدن و عوامل محیطی و شغلی  نظیر تماس با اشعه ماورا بنفش - دستگاههای  پرتو نگاری و مواد شیمیایی بستگی دارد .

آمارها

متاسفانه در 60 در صد موارد سرطان زمانی تشخیص داده می شود که در مرحله پیشرفته قرار داشته و یا غیر قابل درمان می باشد .

30 تا 50 در صد بیماران در هنگام تشخیص  درد دارند

70 تا 90 در صد  در مرحله پیشرفته از درد شدید رنج می برند .

40 در صد از بیماران مبتلا به سرطان با درد شدید می شوند .

60 تا 80 در صد از بیماران از ناکافی بودن تسکین درد شکایت دارند .

درد  30 درصد بیماران با درمان دارویی تنها ، تخفیف نمی یابد .

با توجه به آمار های ذکر شده دیده می شود که بروز درد در بیماران مبتلا به سرطان امری اجتناب امیز است اما در عین حال 90 درصد از درد بیماران بوسیله راهای درمانی  علاج پذیر می باشند .

امروزه با پیشرفت  علم پزشکی ،روشها داروها و دستگاههایی برای جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی و یا درمان نسبی آنها بدست آمده ولی هنوز دارو و درمانی برای مهار کامل آن در دست نبوده و هر روز ه تعداد زیادی از بیماران مبتلا به سرطان در سراسر دنیا بر اثر ابتلا به آن می میرند .

بسیار ی از سرطان ها با درد همراه بوده و سبب آزار و اذیت بیمار ان  می گردند از این رو تخفیف درد در ایشان ا ز اهمیت ویژه ای برخوردار است .

متخصصین پزشکی درد ، گروهی از پزشکان می باشند که  با استفاده از شیوه های سنتی و نوین مختلف درمانی همچون طب سوزنی چینی و بلوک کردن و نورولیز اعصاب محیطی و کار گزاری  پمپهای بی حسی در کاهش میزان درد و راحتی هر چه بیشتر بیماران در کلینیک های تخصصی درد را دارند .